iran-rezerv

درک چگونگی کار نرم افزار های وب


بسیاری از ما از برنامه های وب به صورت روزانه ، یا به عنوان بخشی از حرفه و شغل ویا به منطور دسترسی به پست الکترونیکی ، رزرو کردن جا برای تعطیلات خرید یک محصول از فروشگاه آنلاین ، مشاهده اخبار بورس ، وغیره استفاده می نماییم . برنامه های کاربردی وب در شکل ها وابعاد گوناگون عرضه می گردند
یکی از موارد مشترک برنام های کربردی وب ، ورای از زبان نگراش آنها ، این است که تعاملی بوده و پایگاه داده محور            (  Database-driven) هستند. برنامه های کاربردی وب پایگاه داده محور در جامعه وب امروز بسیار متداول هستند.
آنها به طور متدوال از یک پایگاه داده back-end با صفحات وبی که حاوی اسکریپت های سمت سرور نوشته شده با یک زبان برنامه نویسی که قادر به استخراج اطلاعات خاص از یک پایگاه داده ، بسته به تعاملات پویای مختلف با کاربر می باشند ، تشکیل شده اند. یکی از رایج ترین برنامه های کاربردی پایگاه –داده محور وب ، برنامه تجارت الکترونیک است ، که در آن انواع داده ها ، مانند اطلاعات مربوز به محصول ، تراز سهام ، قیمت ،هزینه پست و هزینه های بسته بندی ، و غیره در یک پایگاه داده ذخیره می شوند.احتمالا هنگام خرید کالا به صورت آنلاین این نوع برنامه های برای شما آشناتر خواهند بود. برنامه های وب سایت پایگاه داده محور معولا دارای سه لیه می باشند :لایه ارائه (یک مرورگر وب یا موتور جتسوجو) ، لایه منطق ( یک زبان برنامه نویسی مانند c#  ، ASP.NET ، PHP ، JSP وغیره ) ولایه ذخیره سازی ( یک پایگاه داده مانند SQL Server ، MySQL ، Oracle و غیره ).
مرورگر وب (لایه ارائه ، مانند اینترنت اکسپلورر ، سافاری ، فایرفاکس ، و غیره ) در خواست هارا به لایه میانی ( لایه منطق ) ، ارسال می نماید ، که با کوئری و به روز رسانی پایگاه داده (لایه دخیره سازی ) سرویس درخواست شده را ارائه می دهند . برای نمونه ، فروشگاه های خرده فروشی آنلاینی را در نطر بگیرید که فرم جستجویی را ارائ می دهند که به شم اجازه دسته بندی محصولات را داده و با توجه به محدودیت های بودجه ای امکانی برای پالایش بیشتر محصولاتی که نمایش داده می شوند را نیز فراهم می آورد. برای نمونه ، برای مشاهده تمام محصولاتی که قیمت آنها کمتر از 100 دلار است ، می توانید از آدرس زیر استاده کنید :
http://www.victim.com/products.php?val=100
اسکریپت PHP زیر نشان میدهد که چگونه ورودی کاربر (val ) به صورت گزاره ی SQL پویا ایجاد شده ارسال می شوند. قسمت بعدی که کد PHP هنگام در خوات URL اجرا می گردد.
 

// connect to the database
$conn = mysql_connect(“localhost” , “usernme” , “password”);
//dynamically build the sql statement with te input
$query = “SELECT * FROM Products WHERE Price < ‘$_GET[“val’]’ “.
         “ORDER BY ProductDescription”;
// execute the query against the database
$result = mysql_query($query);
// iterate through the record set
While($row = mysql_fetch_array($result, MYSQL_ASSOC))
{
//displa the results to the browser
Echo “Description : {$row[‘ProductDescription’]}
” .
   “Product ID : {$row[‘ProductId’]}
” .
“Price : {$row[‘Price’]}

’;
}

نمونه کد زیر به روشنی گزاره ی SQL یی را نشان می دهد که اسکریپت PHP ایجاد و اجرا می کند. این گزاره ، همه محصولاتی که در پایگاه داده قیمتی کمتر از 100 دلار دارند را باز می گرداند. سپس این محصولات ، نمایش داده شده و توسط مرورگر وب به گونه ای ارائه می شوند که می توانید خرید خود را با محدودیت ها و شرایط خاص مالی خود ادامه دهید.
در اصل تمام برنامه های کاربردی تعاملی پایگاه داده محور در وب سایت به شیوه ای یکسان یا دست کم به طریقه ای مشابه هم عمل می کنند.

SELECT *
FROM Products
WHERE Price < ‘100.00’
ORDER BY ProductDescription;

 

برای اشتراک گذاری این مطلب بر روی شبکه اجتماعی مورد نظر خود کلیک کنید .


نظرات در مورد پست درک چگونگی کار نرم افزار های وب

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است . اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

پاسخ به نظر :